A csokoládé típusai
Édesítetlen csokoládé
Ismerhetjük még főző, sütő, illetve pékcsokoládé néven is. Ezt a csokoládét a legszélesebb körben az Egyesült Államokban és Kanadában használják. Nálunk nehezen hozzáférhető. Helyettesíthetjük úgy, hogy 3 evőkanál kakaóhoz 1 evőkanál zsírt adunk. Ez 25 grammnyi édesítetlen csokoládénak felel meg. Íze keserű, erőteljes, markáns, mert sem cukor, sem ízesítőanyagot nem tartalmaz.
Keserű csokoládé
Ezt a csokoládét az étcsokoládé helyett használhatjuk, az erősebb íz-hatás elérése érdekében.
„Couverture” csokoládé
Ez a csokoládé nagy mennyiségben tartalmaz kakaóvajat, ami nagyon simává és fényes felületűvé teszi. Mivel eléggé törékeny, felhasználás előtt hőkezelést igényel. Ezt a fajta csokoládét rendszerint csak a hivatásos cukrászok használják. Kiválóan alkalmas bevonásra és formázásra, és megéri megvásárolni, ha sok csokoládéval dolgozunk a konyhában.
Tejcsokoládé
A tejcsokoládé, sokkal finomabb ízű, mint az étcsokoládé, mert benne a csokoládé egy részét tejszárazanyagokkal helyettesítik. Ezt a csokoládét csak abban az esetben célszerű használni, ha erre a recept külön felhívja a figyelmet.
Tortabevonó vagy bevonó-csokoládé
Nem téveszthetjük össze az ét, vagy tejcsokoládéval, mert ebben a kakaóvaj egy részét kókusz-, pálma- vagy más növényi olajjal helyettesítik. Sokkal olcsóbb, mint az étcsokoládé, és mivel könnyebben olvad, könnyebben is kezelhető. Alkalmas csokoládédíszek készítésére, illetve sütemények bevonására, mert egyenletesen kenhető. Egyetlen hátránya, hogy íze nem olyan jellegzetes, mint az étcsokoládénak.
Mártó-csokoládé
Ez a csokoládé jól helyettesíti a couverture csokoládét. Nagy mennyiségben tartalmaz növényi olajat, és alkalmas bemártásra, formázásra.
Étcsokoládé
Az étcsokoládénak erőteljes, jellegzetes íze van, és legmegfelelőbb sütemények, desszertek, édességek készítéséhez. Folyékony csokoládé, kakaóvaj, növényi olajok, cukor és ízesítőanyagok felhasználásával állítják elő.
Fehér csokoládé
Valójában nem igazán csokoládé. Tejből, cukorból és kakaóvajból vagy más növényi olajból készül. Sütéshez általában nem használják. Ha mégis kipróbáljuk, ügyeljünk a felolvasztásnál, mert könnyen megszilárdul és csomóssá válik.
A csokoládé elkészítése
Alapanyaga a Közép- és Dél-Amerikában élő Theobroma cacao (12-18 m) nevű fa gyümölcse, a kakaóbab. Továbbá megtalálható még Ázsia néhány részén és Afrikában is. A „theobroma” szó jelentése: „istenek eledele”. Ez kifejezi egyben azt is, hogy az egyik legfinomabb csemegéje az emberiségnek.
A kis magok, amelyek eleinte sárga színűek, húsos hüvelyben növekednek.
Miután a termés megérett, leszedik és fermentálják (enzimek és mikroorganizmusok hatására kialakul a kakaó sajátos zamata), ezután pedig megpörkölik. A bab héja bebarnul és törékeny lesz. A héjat eltávolítják a magról és elkezdik őrölni, míg nem kapnak folyékony masszát. Őrlés után kisajtolják a masszát és elkészül a kakaópor és a zsíros kakaóvaj.
A tejcsoki, az étcsoki és a fehércsoki a következő módon készülnek:
Étcsoki: a folyékony masszához hozzá kevernek még több kakaóvajat.
Fehércsoki: cukrot, kakaóvajat és tejet kevernek össze.
Tejcsoki: a folyékony masszához csak sűrített tejet adnak.
"Forrás: http://www.szepzold.hu/a_csokolade_fajtai;
http://blog.bvkati.hu/?p=1056"
<< Vissza