A csokoládé élettani hatásai
A csokoládé, sok egyéb mellett tartalmaz egy olyan anyagot is, amely segíti hangulatunk szabályozását. Ez a hatása annak köszönhető, hogy a kakaóban találhatóak olyan vegyületek, mellyek hatására megnő a szervezet boldogsághormon termelése.
Nem véletlen tehát, hogy az édességet fogyasztó nők és férfiak kedve gyorsan javul.
A kakaó olyan nagy mennyiségben tartalmaz! E-vitamint és flavonoidokat hogy meggátolja a szabad gyökök egy részének kialakulását, ezáltal pedig belülről fiatalítja a bőrt, és a szervezetet.
A csokoládé hatóanyagai
Fõ hatóanyaga a teobromin (100 g csokoládé 100 mg-ot tartalmaz). A csokoládé 33,8 oC-on, kevéssel a testhõmérséklet alatt olvad meg a szájban; enyhén hûsít.
A Teobromin
A teobromin (INN: theobromine), vagy xanteóz a kakaónövény által termelt keserű alkaloid. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Theobrominum néven hivatalos.
Kémiailag a koffeinnel és a teofillinnel együtt a metilxantinok csoportjába tartozik. Fiziológiás hatása is a koffeinéhez hasonlatos, de annál kevésbé élénkít, viszont kicsit erősebb vizelethajtó. Felezési ideje a szervezetben 7 óra körüli, úgyhogy hatása tartósabb, egyben kiegyenlítettebb mint a koffeiné.
Brómot nem tartalmaz, neve a kakaónövény nemzetségnevéből (Theobroma) származik, ami a görög theo („isten”) és broma („étel”) szavak összetétele, azaz az istenek eledele, valamint az -in képző, ami az alkaloidok és más nitrogénbázisok képzője.
A teobromint 1878-ban Hermann Emil Fischer izolálta elsőként a kakaóbabból, aki nem sokkal később már xantinból is szintetizálta.
"Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Teobromin;
http://www.nlcafe.hu/edes_pillanatok/20060125/a_kakao_elettani_hatasai/"
<< Vissza